17.8 C
Oradea
21 mai 2024
spot_img

(Video) Oradea, micul Hollywood. Au început filmările la producția „21 de rubini”, în care joacă Mickey Rourke și Anthony Delon

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

În luna februarie, centrul Oradiei se transformă într-un adevărat platou de filmare. Aici se toarnă filmul „21 de rubini”, care spune povestea unei tinere procuroare care alături de iubitul ei, regizor de film, lucrează la un scenariu înspirat dintr-un tablou de familie. Din distribuție fac parte Mickey Rourke și Anthony Delon, fiul cunoscutului actor francez Alain Delon. Filmul este regizat de Ciprian Mega, un preot ortodox care de câțiva ani s-a mutat la Oradea unde a construit și o biserică.

Pe tot parcursul lunii februarie, Oradea devine platou de film. Străzile pietonale din centrul orașului precum și câteva clădiri reprezentative, cunoscute la nivel european, vor fi gazda scenelor filmate pentru producația „21 de rubini”. La începutul acestei săptămâni, echipa formată din cameramani, mașiniști și sunetiști lucrează pe strada Aurel Lazăr, recent reabilitată de municipalitate. De altfel, pentru ca totul să se desfășoare în cele mai bune condiții, zona a fost închisă astăzi timp de câteva ore.

Filmul spune povestea unei tinere procuroare care alături de iubitul ei, regizor de film, lucrează la un scenariu înspirat dintr-un tablou de familie. Tensiunile politice de la sfârșitul anului 2022, o aduc pe Nina în atenția publică, numele ei fiind vehiculat pentru poziția de Procuror General al României. Numirea în această funcție depinde, însă, de câteva figuri impozante din Guvern și din Comisia Europeană. Întâlnirile cu aceștia se transformă într-o adevărată lecție, care dublată de căutările artistice și de relația amoroasă cu Yuri, interpretat de Anthony Delon, îi dezvăluie Ninei chipul societății în care trăiește.

“Este vorba de o femeie foarte puternică, cu principii foarte clare și cu valori foarte precise și putem spune că i se schimbă viața la 180 de grade. Cum e să jucați alături de alți actori atât de cunoscuți în lume? Este o presiune, sunt emoții mari să te ridici la nivelul lor, să fii la înălțime, să fii pregătit.”, a declarat Corina Moise, actrița principală a filmului.

Din distribuție mai fac parte actori români precum Dorel Vișan, Ela Ionescu, Magda Catone sau Răzvan Vasilescu dar și câteva staruri internaționale. Capul de afiș este celebrul actor american Mickey Rourke, cunoscut pentru rolurile sale din Înger și demon, Luptătorul, Orașul Păcatelor sau Omul care aduce ploaia.

“Mickey Rourke vine pe 13 februarie, atunci va fi prima zi în care filmează și va sta până pe 17 februarie. A fost greu să îl atrageți? Cred că i-a plăcut foarte mult de soțul meu, glumesc. I-a plăcut scenariul, a vrut să vină în România, cred că acesta este motivul. Nu am discutat pe acest subiect. Sper să fie entuziasmat că vine aici.”, a completat Laura Mega, producătorul filmului

Filmul este semnat de preotul ortodox Ciprian Mega care a debutat în 2015 ca regizor, cu filmul de scurt metraj Nunta lui Iov, selectat la Festivalul Internaţional de la Cannes. Un an mai târziu a lansat pe piaţă producţia „Dimineaţa care nu se va sfârşi”- un film care vorbeşte despre problemele românilor care au emigrat în Cipru. În plină pandemie, preotul-regizor din Oradea a finalizat și producţia “Glasul care strigă-n pustie”. Filmul prezintă viaţa preotului Gheorghe Calciu Dumitreasa, care a stat 21 de ani în temniţele comunismului, după ce le-a ţinut cuvântări despre Dumnezeu tinerilor studenţi din Bucureşti.

“Sigur că puteam filma oriunde dar fiind în Oradea mi-am dorit ca acest film care este un proiect de suflet, să fie filmat aici și să punem în valoare orașul nostru. Suntem în cea de-a treia zi de filmare și suntem foarte bucuroși cu ce am filmat în primele două zile.”, a declarat Ciprian Mega, regizorul filmului.

Cel mai probabil, filmul “21 de rubini” va fi lansat în cinematografe la finalul acestui an.

- Publicitate -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

(Video) Oradea, micul Hollywood. Au început filmările la producția „21 de rubini”, în care joacă Mickey Rourke și Anthony Delon

În luna februarie, centrul Oradiei se transformă într-un adevărat platou de filmare. Aici se toarnă filmul „21 de rubini”, care spune povestea unei tinere procuroare care alături de iubitul ei, regizor de film, lucrează la un scenariu înspirat dintr-un tablou de familie. Din distribuție fac parte Mickey Rourke și Anthony Delon, fiul cunoscutului actor francez Alain Delon. Filmul este regizat de Ciprian Mega, un preot ortodox care de câțiva ani s-a mutat la Oradea unde a construit și o biserică.

Pe tot parcursul lunii februarie, Oradea devine platou de film. Străzile pietonale din centrul orașului precum și câteva clădiri reprezentative, cunoscute la nivel european, vor fi gazda scenelor filmate pentru producația „21 de rubini”. La începutul acestei săptămâni, echipa formată din cameramani, mașiniști și sunetiști lucrează pe strada Aurel Lazăr, recent reabilitată de municipalitate. De altfel, pentru ca totul să se desfășoare în cele mai bune condiții, zona a fost închisă astăzi timp de câteva ore.

Filmul spune povestea unei tinere procuroare care alături de iubitul ei, regizor de film, lucrează la un scenariu înspirat dintr-un tablou de familie. Tensiunile politice de la sfârșitul anului 2022, o aduc pe Nina în atenția publică, numele ei fiind vehiculat pentru poziția de Procuror General al României. Numirea în această funcție depinde, însă, de câteva figuri impozante din Guvern și din Comisia Europeană. Întâlnirile cu aceștia se transformă într-o adevărată lecție, care dublată de căutările artistice și de relația amoroasă cu Yuri, interpretat de Anthony Delon, îi dezvăluie Ninei chipul societății în care trăiește.

“Este vorba de o femeie foarte puternică, cu principii foarte clare și cu valori foarte precise și putem spune că i se schimbă viața la 180 de grade. Cum e să jucați alături de alți actori atât de cunoscuți în lume? Este o presiune, sunt emoții mari să te ridici la nivelul lor, să fii la înălțime, să fii pregătit.”, a declarat Corina Moise, actrița principală a filmului.

Din distribuție mai fac parte actori români precum Dorel Vișan, Ela Ionescu, Magda Catone sau Răzvan Vasilescu dar și câteva staruri internaționale. Capul de afiș este celebrul actor american Mickey Rourke, cunoscut pentru rolurile sale din Înger și demon, Luptătorul, Orașul Păcatelor sau Omul care aduce ploaia.

“Mickey Rourke vine pe 13 februarie, atunci va fi prima zi în care filmează și va sta până pe 17 februarie. A fost greu să îl atrageți? Cred că i-a plăcut foarte mult de soțul meu, glumesc. I-a plăcut scenariul, a vrut să vină în România, cred că acesta este motivul. Nu am discutat pe acest subiect. Sper să fie entuziasmat că vine aici.”, a completat Laura Mega, producătorul filmului

Filmul este semnat de preotul ortodox Ciprian Mega care a debutat în 2015 ca regizor, cu filmul de scurt metraj Nunta lui Iov, selectat la Festivalul Internaţional de la Cannes. Un an mai târziu a lansat pe piaţă producţia „Dimineaţa care nu se va sfârşi”- un film care vorbeşte despre problemele românilor care au emigrat în Cipru. În plină pandemie, preotul-regizor din Oradea a finalizat și producţia “Glasul care strigă-n pustie”. Filmul prezintă viaţa preotului Gheorghe Calciu Dumitreasa, care a stat 21 de ani în temniţele comunismului, după ce le-a ţinut cuvântări despre Dumnezeu tinerilor studenţi din Bucureşti.

“Sigur că puteam filma oriunde dar fiind în Oradea mi-am dorit ca acest film care este un proiect de suflet, să fie filmat aici și să punem în valoare orașul nostru. Suntem în cea de-a treia zi de filmare și suntem foarte bucuroși cu ce am filmat în primele două zile.”, a declarat Ciprian Mega, regizorul filmului.

Cel mai probabil, filmul “21 de rubini” va fi lansat în cinematografe la finalul acestui an.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

(Video) Oradea, micul Hollywood. Au început filmările la producția „21 de rubini”, în care joacă Mickey Rourke și Anthony Delon

În luna februarie, centrul Oradiei se transformă într-un adevărat platou de filmare. Aici se toarnă filmul „21 de rubini”, care spune povestea unei tinere procuroare care alături de iubitul ei, regizor de film, lucrează la un scenariu înspirat dintr-un tablou de familie. Din distribuție fac parte Mickey Rourke și Anthony Delon, fiul cunoscutului actor francez Alain Delon. Filmul este regizat de Ciprian Mega, un preot ortodox care de câțiva ani s-a mutat la Oradea unde a construit și o biserică.

Pe tot parcursul lunii februarie, Oradea devine platou de film. Străzile pietonale din centrul orașului precum și câteva clădiri reprezentative, cunoscute la nivel european, vor fi gazda scenelor filmate pentru producația „21 de rubini”. La începutul acestei săptămâni, echipa formată din cameramani, mașiniști și sunetiști lucrează pe strada Aurel Lazăr, recent reabilitată de municipalitate. De altfel, pentru ca totul să se desfășoare în cele mai bune condiții, zona a fost închisă astăzi timp de câteva ore.

Filmul spune povestea unei tinere procuroare care alături de iubitul ei, regizor de film, lucrează la un scenariu înspirat dintr-un tablou de familie. Tensiunile politice de la sfârșitul anului 2022, o aduc pe Nina în atenția publică, numele ei fiind vehiculat pentru poziția de Procuror General al României. Numirea în această funcție depinde, însă, de câteva figuri impozante din Guvern și din Comisia Europeană. Întâlnirile cu aceștia se transformă într-o adevărată lecție, care dublată de căutările artistice și de relația amoroasă cu Yuri, interpretat de Anthony Delon, îi dezvăluie Ninei chipul societății în care trăiește.

“Este vorba de o femeie foarte puternică, cu principii foarte clare și cu valori foarte precise și putem spune că i se schimbă viața la 180 de grade. Cum e să jucați alături de alți actori atât de cunoscuți în lume? Este o presiune, sunt emoții mari să te ridici la nivelul lor, să fii la înălțime, să fii pregătit.”, a declarat Corina Moise, actrița principală a filmului.

Din distribuție mai fac parte actori români precum Dorel Vișan, Ela Ionescu, Magda Catone sau Răzvan Vasilescu dar și câteva staruri internaționale. Capul de afiș este celebrul actor american Mickey Rourke, cunoscut pentru rolurile sale din Înger și demon, Luptătorul, Orașul Păcatelor sau Omul care aduce ploaia.

“Mickey Rourke vine pe 13 februarie, atunci va fi prima zi în care filmează și va sta până pe 17 februarie. A fost greu să îl atrageți? Cred că i-a plăcut foarte mult de soțul meu, glumesc. I-a plăcut scenariul, a vrut să vină în România, cred că acesta este motivul. Nu am discutat pe acest subiect. Sper să fie entuziasmat că vine aici.”, a completat Laura Mega, producătorul filmului

Filmul este semnat de preotul ortodox Ciprian Mega care a debutat în 2015 ca regizor, cu filmul de scurt metraj Nunta lui Iov, selectat la Festivalul Internaţional de la Cannes. Un an mai târziu a lansat pe piaţă producţia „Dimineaţa care nu se va sfârşi”- un film care vorbeşte despre problemele românilor care au emigrat în Cipru. În plină pandemie, preotul-regizor din Oradea a finalizat și producţia “Glasul care strigă-n pustie”. Filmul prezintă viaţa preotului Gheorghe Calciu Dumitreasa, care a stat 21 de ani în temniţele comunismului, după ce le-a ţinut cuvântări despre Dumnezeu tinerilor studenţi din Bucureşti.

“Sigur că puteam filma oriunde dar fiind în Oradea mi-am dorit ca acest film care este un proiect de suflet, să fie filmat aici și să punem în valoare orașul nostru. Suntem în cea de-a treia zi de filmare și suntem foarte bucuroși cu ce am filmat în primele două zile.”, a declarat Ciprian Mega, regizorul filmului.

Cel mai probabil, filmul “21 de rubini” va fi lansat în cinematografe la finalul acestui an.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri