Oradea
12 aprilie 2024
spot_img

(Video) Un nou pas spre promovare. FC Bihor-CSM Sighetu Marmației 4-0

Sub privirile a peste 700 de spectatori, FC Bihor și-a consolidat poziția de lider în clasamentul Seriei a 10-a din Liga a 3-a, după ce s-a impus sâmbătă, în fața celor de la CSM Sighetu Marmației cu scorul de 4-0.

Pe o vreme superbă pentru fotbal, bihorenii antrenați de Florin Farcaș au controlat meciul de la cap la coadă și au reușit să marcheze de câte două ori în fiecare repriză.

Primul care și-a trecut numele pe lista marcatorilor a fost Tiberiu Serediuc. Mijlocașul trecut pe la Concordia Chiajna, FC Botoșani și Politehnica Iași a deschis scorul în minutul 13 al confruntării cu maramureșenii, transformând impecabil o lovitură de la 11 metri.

Diferența pe tabelă a fost majorată în minutul 40, când căpitanul Marius Hosu a pătruns în careul advers, l-a driblat pe ultimul apărător al oaspeților și l-a executat cu un șut la colțul lung pe portarul celor de la CSM Sighetu Marmației.

După pauză, tot orădenii au fost cei care au condus ostilitățile. În minutul 51, fundașul Andrei Gal a dus scorul la 3-0. Tânărul fotbalist a fructificat cu o lovitură de cap, centrarea din corner a lui Tiberiu Serediuc.

În minutul 80, același Tiberiu Serediuc a înscris pentru 4-0, reușind astfel o dublă, în ultimul meci din sezonul regulat, disputat pe teren propriu. În urma acestui rezultat, FC Bihor este liderul clasamentului în Seria a 10-a și asteaptă cu mare încredere meciurile din play-off.

“A fost o victorie muncită, munca ne-a fost răsplătită, dacă am fost serioși, vin și rezultatele prin muncă. Cel mai important este că adunăm puncte și mergem înainte și o să vedem, ce vrea Dumnezeu, de acum înainte. Eu înainte de joc am și nominalizat fotbaliștii care vor înscrie astăzi pentru că îi văd în timpul săptămânii la antrenamente. Important este că am intrat în play-off, mai avem un joc de campionat și apoi cele din play-off, care va fi cu patru echipe foarte bune, le știm deja, nu ne rămâne decât să practicăm un fotbal plăcut ochiului, să aducem cât mai mulți suporteri la stadion.”, a concluzionat Florin Farcaș, antrenorul FC Bihor.