25 C
Oradea
26 mai 2024
spot_img

Prezent la Oradea, ambasadorul Finlandei în România laudă dezvoltarea orașului

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Primarul Oradiei, Florin Birta, și președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, au primit astăzi vizita Excelenței Sale Leena Liukkonen, ambasadorul Finlandei în România, care a fost însoțită de Mircea Hotoleanu, Consul Onorific al Finlandei la Cluj-Napoca. Scopul principal al acestei vizite a fost consolidarea relațiilor bilaterale dintre cele două țări, cu accent pe cooperarea dintre administrația locală și firmele finlandeze care activează sau doresc să activeze în orașul nostru.

Ambasadorul finlandez a subliniat importanța acestor investiții pentru stimularea creșterii economice și crearea de locuri de muncă în regiune, exprimând încrederea în continuarea și extinderea acestui angajament din partea companiilor finlandeze pe modelul companiei Nokian Tyres. Ambasadorul a mai declarat că este impresionat de ritmul dezvoltării orașului Oradea și că acesta ar trebui să-și exporte modelele de bună practică și altor orașe din România.

Discuțiile s-au axat mai apoi pe potențialul turistic al Oradei și al județului Bihor, precum pe modalitățile de promovare a acestuia în străinătate. Președintele CJ Bihor, Ilie Bolojan, a evidențiat importanța promovării potențialului turistic al stațiunii Băile Felix în Finlanda, prin diversificarea ofertei pentru a satisface nevoile și preferințele vizitatorilor nordici și a subliniat, totodată, faptul că în anii 1980 stațiunea Băile Felix era deja o destinație cunoscută publicului finlandez.

Î

n context, primarul Florin Birta a amintit importanța noilor conexiuni aeriene care vor lega Oradea de cele mai importante orașe din Europa și din lume, fapt care reprezintă o oportunitate extraordinară pentru dezvoltarea economică și turistică a orașului nostru. ”Aceaste conexiuni aeriane vor constitui un pas semnificativ în direcția atragerii de investiții și promovării turismului, consolidând poziția Oradiei ca o destinație de interes internațional. Îi invităm pe turiștii și pe oamenii de afaceri finlandezi să viziteze Oradea, suntem convinși că vor fi plăcut impresionați de ce vor găsi aici”, a declarat primarul Florin Birta.

Un alt subiect important al discuțiilor a fost educația și schimbul academic între cele două țări. Ambasadorul a subliniat interesul crescut al studenților finlandezi pentru a studia medicina la Universitatea din Oradea, menționând că aceștia sunt foarte apreciați odată ce se întorc în Finlanda.

- Publicitate -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

Prezent la Oradea, ambasadorul Finlandei în România laudă dezvoltarea orașului

Primarul Oradiei, Florin Birta, și președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, au primit astăzi vizita Excelenței Sale Leena Liukkonen, ambasadorul Finlandei în România, care a fost însoțită de Mircea Hotoleanu, Consul Onorific al Finlandei la Cluj-Napoca. Scopul principal al acestei vizite a fost consolidarea relațiilor bilaterale dintre cele două țări, cu accent pe cooperarea dintre administrația locală și firmele finlandeze care activează sau doresc să activeze în orașul nostru.

Ambasadorul finlandez a subliniat importanța acestor investiții pentru stimularea creșterii economice și crearea de locuri de muncă în regiune, exprimând încrederea în continuarea și extinderea acestui angajament din partea companiilor finlandeze pe modelul companiei Nokian Tyres. Ambasadorul a mai declarat că este impresionat de ritmul dezvoltării orașului Oradea și că acesta ar trebui să-și exporte modelele de bună practică și altor orașe din România.

Discuțiile s-au axat mai apoi pe potențialul turistic al Oradei și al județului Bihor, precum pe modalitățile de promovare a acestuia în străinătate. Președintele CJ Bihor, Ilie Bolojan, a evidențiat importanța promovării potențialului turistic al stațiunii Băile Felix în Finlanda, prin diversificarea ofertei pentru a satisface nevoile și preferințele vizitatorilor nordici și a subliniat, totodată, faptul că în anii 1980 stațiunea Băile Felix era deja o destinație cunoscută publicului finlandez.

Î

n context, primarul Florin Birta a amintit importanța noilor conexiuni aeriene care vor lega Oradea de cele mai importante orașe din Europa și din lume, fapt care reprezintă o oportunitate extraordinară pentru dezvoltarea economică și turistică a orașului nostru. ”Aceaste conexiuni aeriane vor constitui un pas semnificativ în direcția atragerii de investiții și promovării turismului, consolidând poziția Oradiei ca o destinație de interes internațional. Îi invităm pe turiștii și pe oamenii de afaceri finlandezi să viziteze Oradea, suntem convinși că vor fi plăcut impresionați de ce vor găsi aici”, a declarat primarul Florin Birta.

Un alt subiect important al discuțiilor a fost educația și schimbul academic între cele două țări. Ambasadorul a subliniat interesul crescut al studenților finlandezi pentru a studia medicina la Universitatea din Oradea, menționând că aceștia sunt foarte apreciați odată ce se întorc în Finlanda.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

Prezent la Oradea, ambasadorul Finlandei în România laudă dezvoltarea orașului

Primarul Oradiei, Florin Birta, și președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, au primit astăzi vizita Excelenței Sale Leena Liukkonen, ambasadorul Finlandei în România, care a fost însoțită de Mircea Hotoleanu, Consul Onorific al Finlandei la Cluj-Napoca. Scopul principal al acestei vizite a fost consolidarea relațiilor bilaterale dintre cele două țări, cu accent pe cooperarea dintre administrația locală și firmele finlandeze care activează sau doresc să activeze în orașul nostru.

Ambasadorul finlandez a subliniat importanța acestor investiții pentru stimularea creșterii economice și crearea de locuri de muncă în regiune, exprimând încrederea în continuarea și extinderea acestui angajament din partea companiilor finlandeze pe modelul companiei Nokian Tyres. Ambasadorul a mai declarat că este impresionat de ritmul dezvoltării orașului Oradea și că acesta ar trebui să-și exporte modelele de bună practică și altor orașe din România.

Discuțiile s-au axat mai apoi pe potențialul turistic al Oradei și al județului Bihor, precum pe modalitățile de promovare a acestuia în străinătate. Președintele CJ Bihor, Ilie Bolojan, a evidențiat importanța promovării potențialului turistic al stațiunii Băile Felix în Finlanda, prin diversificarea ofertei pentru a satisface nevoile și preferințele vizitatorilor nordici și a subliniat, totodată, faptul că în anii 1980 stațiunea Băile Felix era deja o destinație cunoscută publicului finlandez.

Î

n context, primarul Florin Birta a amintit importanța noilor conexiuni aeriene care vor lega Oradea de cele mai importante orașe din Europa și din lume, fapt care reprezintă o oportunitate extraordinară pentru dezvoltarea economică și turistică a orașului nostru. ”Aceaste conexiuni aeriane vor constitui un pas semnificativ în direcția atragerii de investiții și promovării turismului, consolidând poziția Oradiei ca o destinație de interes internațional. Îi invităm pe turiștii și pe oamenii de afaceri finlandezi să viziteze Oradea, suntem convinși că vor fi plăcut impresionați de ce vor găsi aici”, a declarat primarul Florin Birta.

Un alt subiect important al discuțiilor a fost educația și schimbul academic între cele două țări. Ambasadorul a subliniat interesul crescut al studenților finlandezi pentru a studia medicina la Universitatea din Oradea, menționând că aceștia sunt foarte apreciați odată ce se întorc în Finlanda.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri