18.9 C
Oradea
26 mai 2024
spot_img

(Video) Pricesnele au răsunat în Biserica Ortodoxă „Buna Vestire” din Sânmartin

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Sute de credincioși ortodocși din Sânmartin au participat duminică, la prima ediție a Concertului de Pricesne, intitulat sugestiv, “Duminica la Florii”.

Biserica cu hramul „Buna Vestire”, aflată chiar în centrul localității, s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru creștinii care au ales să își petreacă seara de Florii, împreună cu preotul paroh Origen Sabău și cu invitații de seamă ai acestuia.

Regalul muzical a fost deschis de Corina Marta, cea care a și organizat întregul eveniment. Talentata artistă a urcat pe scena improvizată în fața altarului, alături de membrele cunoscutului Cvartet Espressione.

A urmat Grupul Vocal Corintenii, coordonat de profesorii Aurica și Lucian Florin Bonțu, de la Liceul de Arte din Oradea. Cei doi șlefuitori de talente au venit însoțiți de o parte dintre elevi, precum Ariadna Borza, Ianis Sereș, Alexia Alb, Roberta Alb, Patricia Boiț, Oana Berdie, Olimpia Cotrău și Yasmina Sculschi.

Înălțător a fost și momentul doamnei Maria Matei, cea care în fiecare duminică participă la sfintele slujbe găzduite de biserica din Sânmartin și este parte activă a corului bisericesc.

Invitați de seamă au fost și membrii Corului Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, coordonat de Loredana Pantea. Aceștia au pregătit pricesnele: Oratoriu (Și era la ora a șasea) – Gheorghe Mandicevski, Taina creștinătății de Ioan Brie și Doamne, auzi glasul meu de Nicolae Lungu în interpretarea Cristinei Pantea.

La final, pe scenă și-au făcut apariția Florina și Florin Mariș Hinsu, de la Facultatea de Arte din Oradea, care au venit la festivalul de pricesne de la Sânmartin împreună cu fiul lor.

“Îmi plac foarte mult pricesnele acestea din postul Sfintelor Paști, consider că sunt cele mai înălțătoare cântări pe care noi oamenii le putem ridica spre ceruri . Mi-am dorit foarte mult să organizez un astfel de spectacol aici, în frumoasa noastră biserică din Sânmartin. A fost o mică jertfă de mulțumire din partea noastră, adusă lui Dumnezeu pentru tot binele pe care îl revarsă asupra comunității noastre. Mă bucur că au venit atât de mulți credincioși alături de noi, în această zi sfântă, în care sărbătorim intrarea Domnului în Ierusalim și ne pregătim pentru Săptămâna Pătimirilor.”, ne-a declarat Corina Marta, organizatoarea evenimentului.

- Publicitate -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

(Video) Pricesnele au răsunat în Biserica Ortodoxă „Buna Vestire” din Sânmartin

Sute de credincioși ortodocși din Sânmartin au participat duminică, la prima ediție a Concertului de Pricesne, intitulat sugestiv, “Duminica la Florii”.

Biserica cu hramul „Buna Vestire”, aflată chiar în centrul localității, s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru creștinii care au ales să își petreacă seara de Florii, împreună cu preotul paroh Origen Sabău și cu invitații de seamă ai acestuia.

Regalul muzical a fost deschis de Corina Marta, cea care a și organizat întregul eveniment. Talentata artistă a urcat pe scena improvizată în fața altarului, alături de membrele cunoscutului Cvartet Espressione.

A urmat Grupul Vocal Corintenii, coordonat de profesorii Aurica și Lucian Florin Bonțu, de la Liceul de Arte din Oradea. Cei doi șlefuitori de talente au venit însoțiți de o parte dintre elevi, precum Ariadna Borza, Ianis Sereș, Alexia Alb, Roberta Alb, Patricia Boiț, Oana Berdie, Olimpia Cotrău și Yasmina Sculschi.

Înălțător a fost și momentul doamnei Maria Matei, cea care în fiecare duminică participă la sfintele slujbe găzduite de biserica din Sânmartin și este parte activă a corului bisericesc.

Invitați de seamă au fost și membrii Corului Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, coordonat de Loredana Pantea. Aceștia au pregătit pricesnele: Oratoriu (Și era la ora a șasea) – Gheorghe Mandicevski, Taina creștinătății de Ioan Brie și Doamne, auzi glasul meu de Nicolae Lungu în interpretarea Cristinei Pantea.

La final, pe scenă și-au făcut apariția Florina și Florin Mariș Hinsu, de la Facultatea de Arte din Oradea, care au venit la festivalul de pricesne de la Sânmartin împreună cu fiul lor.

“Îmi plac foarte mult pricesnele acestea din postul Sfintelor Paști, consider că sunt cele mai înălțătoare cântări pe care noi oamenii le putem ridica spre ceruri . Mi-am dorit foarte mult să organizez un astfel de spectacol aici, în frumoasa noastră biserică din Sânmartin. A fost o mică jertfă de mulțumire din partea noastră, adusă lui Dumnezeu pentru tot binele pe care îl revarsă asupra comunității noastre. Mă bucur că au venit atât de mulți credincioși alături de noi, în această zi sfântă, în care sărbătorim intrarea Domnului în Ierusalim și ne pregătim pentru Săptămâna Pătimirilor.”, ne-a declarat Corina Marta, organizatoarea evenimentului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

(Video) Pricesnele au răsunat în Biserica Ortodoxă „Buna Vestire” din Sânmartin

Sute de credincioși ortodocși din Sânmartin au participat duminică, la prima ediție a Concertului de Pricesne, intitulat sugestiv, “Duminica la Florii”.

Biserica cu hramul „Buna Vestire”, aflată chiar în centrul localității, s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru creștinii care au ales să își petreacă seara de Florii, împreună cu preotul paroh Origen Sabău și cu invitații de seamă ai acestuia.

Regalul muzical a fost deschis de Corina Marta, cea care a și organizat întregul eveniment. Talentata artistă a urcat pe scena improvizată în fața altarului, alături de membrele cunoscutului Cvartet Espressione.

A urmat Grupul Vocal Corintenii, coordonat de profesorii Aurica și Lucian Florin Bonțu, de la Liceul de Arte din Oradea. Cei doi șlefuitori de talente au venit însoțiți de o parte dintre elevi, precum Ariadna Borza, Ianis Sereș, Alexia Alb, Roberta Alb, Patricia Boiț, Oana Berdie, Olimpia Cotrău și Yasmina Sculschi.

Înălțător a fost și momentul doamnei Maria Matei, cea care în fiecare duminică participă la sfintele slujbe găzduite de biserica din Sânmartin și este parte activă a corului bisericesc.

Invitați de seamă au fost și membrii Corului Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, coordonat de Loredana Pantea. Aceștia au pregătit pricesnele: Oratoriu (Și era la ora a șasea) – Gheorghe Mandicevski, Taina creștinătății de Ioan Brie și Doamne, auzi glasul meu de Nicolae Lungu în interpretarea Cristinei Pantea.

La final, pe scenă și-au făcut apariția Florina și Florin Mariș Hinsu, de la Facultatea de Arte din Oradea, care au venit la festivalul de pricesne de la Sânmartin împreună cu fiul lor.

“Îmi plac foarte mult pricesnele acestea din postul Sfintelor Paști, consider că sunt cele mai înălțătoare cântări pe care noi oamenii le putem ridica spre ceruri . Mi-am dorit foarte mult să organizez un astfel de spectacol aici, în frumoasa noastră biserică din Sânmartin. A fost o mică jertfă de mulțumire din partea noastră, adusă lui Dumnezeu pentru tot binele pe care îl revarsă asupra comunității noastre. Mă bucur că au venit atât de mulți credincioși alături de noi, în această zi sfântă, în care sărbătorim intrarea Domnului în Ierusalim și ne pregătim pentru Săptămâna Pătimirilor.”, ne-a declarat Corina Marta, organizatoarea evenimentului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri