18.9 C
Oradea
26 mai 2024
spot_img

Zona verde din Centrul Civic prinde contur. Vor fi plantați sute de trandafiri

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Zona verde din Centrul Civic – un câștig pentru oraș

Lucrările de amenajare a spațiilor verzi din zona piațetei pietonale de deasupra pasajelor sunt în curs de finalizare.

Peste 4.000 de metri pătrați au fost deja semănați cu gazon. S-au plantat 127 de arbori, dintr-o gamă largă de specii: arțar, mesteacăn, păr și cireș ornamental, stejar, magnolie, arbore de mătase și liquidambar.

De asemenea, peste 500 de plante perene din specia lonicera, lavandă, crin, iarbă ornamentală vor îmbogăți spațiile verzi, iar 400 de trandafiri în șase varietăți vor înfrumuseța zona.

“Până la sfârșitul lunii mai toate lucrările din zona pasajelor vor fi finalizate. Prin realizarea acestui spațiu pietonal verde, se finalizează axa pietonală pe relația Piața Unirii – strada Vasile Alecsandri – Parc 1 Decembrie – Centrul Civic – Catedrala Ortodoxă – Cetatea Oradea, ce pune în valoare frumusețea orașului nostru.”, a declarat Florin Birta, primul Oradiei.

- Publicitate -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

Zona verde din Centrul Civic prinde contur. Vor fi plantați sute de trandafiri

Zona verde din Centrul Civic – un câștig pentru oraș

Lucrările de amenajare a spațiilor verzi din zona piațetei pietonale de deasupra pasajelor sunt în curs de finalizare.

Peste 4.000 de metri pătrați au fost deja semănați cu gazon. S-au plantat 127 de arbori, dintr-o gamă largă de specii: arțar, mesteacăn, păr și cireș ornamental, stejar, magnolie, arbore de mătase și liquidambar.

De asemenea, peste 500 de plante perene din specia lonicera, lavandă, crin, iarbă ornamentală vor îmbogăți spațiile verzi, iar 400 de trandafiri în șase varietăți vor înfrumuseța zona.

“Până la sfârșitul lunii mai toate lucrările din zona pasajelor vor fi finalizate. Prin realizarea acestui spațiu pietonal verde, se finalizează axa pietonală pe relația Piața Unirii – strada Vasile Alecsandri – Parc 1 Decembrie – Centrul Civic – Catedrala Ortodoxă – Cetatea Oradea, ce pune în valoare frumusețea orașului nostru.”, a declarat Florin Birta, primul Oradiei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

Zona verde din Centrul Civic prinde contur. Vor fi plantați sute de trandafiri

Zona verde din Centrul Civic – un câștig pentru oraș

Lucrările de amenajare a spațiilor verzi din zona piațetei pietonale de deasupra pasajelor sunt în curs de finalizare.

Peste 4.000 de metri pătrați au fost deja semănați cu gazon. S-au plantat 127 de arbori, dintr-o gamă largă de specii: arțar, mesteacăn, păr și cireș ornamental, stejar, magnolie, arbore de mătase și liquidambar.

De asemenea, peste 500 de plante perene din specia lonicera, lavandă, crin, iarbă ornamentală vor îmbogăți spațiile verzi, iar 400 de trandafiri în șase varietăți vor înfrumuseța zona.

“Până la sfârșitul lunii mai toate lucrările din zona pasajelor vor fi finalizate. Prin realizarea acestui spațiu pietonal verde, se finalizează axa pietonală pe relația Piața Unirii – strada Vasile Alecsandri – Parc 1 Decembrie – Centrul Civic – Catedrala Ortodoxă – Cetatea Oradea, ce pune în valoare frumusețea orașului nostru.”, a declarat Florin Birta, primul Oradiei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri