22.2 C
Oradea
21 iulie 2024
spot_img

Cea mai veche biserică din Oradea își serbează hramul. Vor fi scoase moaștele Sfinților Pantelimon, Haralambie și Andrei Șaguna

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

La Biserica Sfânta Treime, din Parcul Traian 13 (vizavi de Școala Oltea Doamna), preotul paroh Susan Emilian Gabriel și enoriașii săi, îi invită pe orădeni la sărbătoarea primului hram al lăcașului de cult.

“Cu părintească dragoste și cu multă căldură sufletească, vă invităm să luați parte la sărbătoarea primului hram al bisericii noastre, și anume hramul Sfintei Treimi. Sărbătoarea va avea loc luni, pe data de 24 iunie, în a doua zi de Rusalii.

Vom avea practic, două zile de sărbătoare și de bucurie consecutive. Asta deoarece, duminică, vom sărbători împreună cu credincioșii noștri Rusaliile, iar luni, a doua zi, vom celebra hramul bisericii noastre. Duminică vom săvârși Slujba Utreniei începând cu ora 9.00, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. De asemenea, vor fi sfințite spicele de grâu, care vor fi înmânate credincioșilor. Apoi, tot duminică, începând cu ora 17.00, va avea loc slujba Vecerniei, cu Litie și Priveghere

În schimb, luni, programul liturgic va începe la ora 9.00, prin citirea Acatistului Sfintei Treimi , iar apoi va avea loc Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Pe tot parcursul celor două zile, vor fi scoase spre închinare moaștele Sfântului Andrei Șaguna, ale Sfântului Mare Mucenic Haralambie și ale Sfântului Pantelimon.”, a transmis pentru oradea24.ro, părintele paroh Emilian Gabriel Susan.

Pentru că este cea mai veche biserică ortodoxă din Oradea, Biserica Sfânta Treime din Parcul Traian 13/A, a fost denumită și bunicuța bisericilor ortodoxe din oraș.

- Publicitate -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri