25 C
Oradea
26 mai 2024
spot_img

Poftiți la cărți! Târgul de Carte Gaudeamus Radio România a revenit în Oradea pentru a X-a ediție

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Târgul de Carte Gaudeamus Radio România a revenit în Oradea, în Piața Unirii, deschizându-și azi porțile pentru toți iubitorii de carte, care sunt așteptați cu mii de titluri din diverse domenii de editare, pentru toate vârstele și gusturile, o mare parte dintre acestea fiind apariții recente.

Vizitatorii sunt așteptați zilnic, între orele 10.00 și 21.00, accesul publicului în cele 16 pavilioane expoziționale care găzduiesc târgul fiind gratuit.

Evenimentul aflat la cea de-a X-a ediție se desfășoară în Piața Unirii și este organizat de echipa Gaudeamus și Radio România Cluj, în parteneriat cu Primăria Oradea și Visit Oradea (Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune) și se desfășoară în perioada 15 – 19 mai.

La deschiderea oficială a Târgului Gaudeamus a fost prezent viceprimarul municipiului Oradea, Antonia Nica, alături de Bogdan Roșca, manager general al Radio Cluj și de îndrăgitul scriitor și traducător Mircea Pricăjan, redactor al revistei de cultură „Familia”, președintele de onoare al acestei ediții.

„Nu este puțin lucru să vă avem pentru a zecea oară, un număr rotund, aniversar am putea spune, aici în orașul nostru de pe malurile Crișului Repede. Acest fapt spune despre noi, despre comunitatea orădeană, că suntem încă un oraș în care se citește mult și se citește cu plăcere. Vă găzduim cu mare drag și dorim să știți că orădenii cred încă în carte, în cuvântul scris, că suntem încă nostalgici după mirosul hârtiei și al cărților proaspăt ieșite din tipar. Vă doresc să aveți o ședere plăcută la Oradea, să aveți vânzări bune de carte, dar, mai ales, să ne bucurăm încă o dată împreună, de ceea ce cuvântul scris și gândul așezat pe hârtie poate provoca și poate schimba în bine viețile noastre”, a spus viceprimarul Antonia Nica, în deschiderea evenimentului.

Ediția orădeană din acest an se desfășoară pe o suprafață 800 mp, cea mai mare de până acum, fiind prezente peste 80 de branduri reunite în 47 de standuri, printre care figurează cele mai prestigioase edituri și agenții de difuzare de carte românească și străină. Oferta editorială este completată cu o generoasă selecție de jocuri educative și muzică de calitate.

Ca și la celelalte evenimente ale Caravanei Gaudeamus Radio România organizate în ultimii ani, toate standurile găzduite în Piața Unirii se regăsesc în format virtual pe website-ul www.gaudeamus.ro  .

Cel mai cunoscut și mai îndrăgit eveniment de acest gen din România a ajuns, cu acest prilej, la ediția cu numărul 144. Palmaresul întregului proiect național, derulat neîntrerupt de postul public de radiodifuziune de trei decenii, include, alături de cele 143 de ediții derulate deja în întreaga țară, peste 3.420.000 de vizitatori și aproape 15.800 de evenimente editoriale găzduite de Târgul Gaudeamus Radio România.

- Publicitate -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

Poftiți la cărți! Târgul de Carte Gaudeamus Radio România a revenit în Oradea pentru a X-a ediție

Târgul de Carte Gaudeamus Radio România a revenit în Oradea, în Piața Unirii, deschizându-și azi porțile pentru toți iubitorii de carte, care sunt așteptați cu mii de titluri din diverse domenii de editare, pentru toate vârstele și gusturile, o mare parte dintre acestea fiind apariții recente.

Vizitatorii sunt așteptați zilnic, între orele 10.00 și 21.00, accesul publicului în cele 16 pavilioane expoziționale care găzduiesc târgul fiind gratuit.

Evenimentul aflat la cea de-a X-a ediție se desfășoară în Piața Unirii și este organizat de echipa Gaudeamus și Radio România Cluj, în parteneriat cu Primăria Oradea și Visit Oradea (Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune) și se desfășoară în perioada 15 – 19 mai.

La deschiderea oficială a Târgului Gaudeamus a fost prezent viceprimarul municipiului Oradea, Antonia Nica, alături de Bogdan Roșca, manager general al Radio Cluj și de îndrăgitul scriitor și traducător Mircea Pricăjan, redactor al revistei de cultură „Familia”, președintele de onoare al acestei ediții.

„Nu este puțin lucru să vă avem pentru a zecea oară, un număr rotund, aniversar am putea spune, aici în orașul nostru de pe malurile Crișului Repede. Acest fapt spune despre noi, despre comunitatea orădeană, că suntem încă un oraș în care se citește mult și se citește cu plăcere. Vă găzduim cu mare drag și dorim să știți că orădenii cred încă în carte, în cuvântul scris, că suntem încă nostalgici după mirosul hârtiei și al cărților proaspăt ieșite din tipar. Vă doresc să aveți o ședere plăcută la Oradea, să aveți vânzări bune de carte, dar, mai ales, să ne bucurăm încă o dată împreună, de ceea ce cuvântul scris și gândul așezat pe hârtie poate provoca și poate schimba în bine viețile noastre”, a spus viceprimarul Antonia Nica, în deschiderea evenimentului.

Ediția orădeană din acest an se desfășoară pe o suprafață 800 mp, cea mai mare de până acum, fiind prezente peste 80 de branduri reunite în 47 de standuri, printre care figurează cele mai prestigioase edituri și agenții de difuzare de carte românească și străină. Oferta editorială este completată cu o generoasă selecție de jocuri educative și muzică de calitate.

Ca și la celelalte evenimente ale Caravanei Gaudeamus Radio România organizate în ultimii ani, toate standurile găzduite în Piața Unirii se regăsesc în format virtual pe website-ul www.gaudeamus.ro  .

Cel mai cunoscut și mai îndrăgit eveniment de acest gen din România a ajuns, cu acest prilej, la ediția cu numărul 144. Palmaresul întregului proiect național, derulat neîntrerupt de postul public de radiodifuziune de trei decenii, include, alături de cele 143 de ediții derulate deja în întreaga țară, peste 3.420.000 de vizitatori și aproape 15.800 de evenimente editoriale găzduite de Târgul Gaudeamus Radio România.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri

Poftiți la cărți! Târgul de Carte Gaudeamus Radio România a revenit în Oradea pentru a X-a ediție

Târgul de Carte Gaudeamus Radio România a revenit în Oradea, în Piața Unirii, deschizându-și azi porțile pentru toți iubitorii de carte, care sunt așteptați cu mii de titluri din diverse domenii de editare, pentru toate vârstele și gusturile, o mare parte dintre acestea fiind apariții recente.

Vizitatorii sunt așteptați zilnic, între orele 10.00 și 21.00, accesul publicului în cele 16 pavilioane expoziționale care găzduiesc târgul fiind gratuit.

Evenimentul aflat la cea de-a X-a ediție se desfășoară în Piața Unirii și este organizat de echipa Gaudeamus și Radio România Cluj, în parteneriat cu Primăria Oradea și Visit Oradea (Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune) și se desfășoară în perioada 15 – 19 mai.

La deschiderea oficială a Târgului Gaudeamus a fost prezent viceprimarul municipiului Oradea, Antonia Nica, alături de Bogdan Roșca, manager general al Radio Cluj și de îndrăgitul scriitor și traducător Mircea Pricăjan, redactor al revistei de cultură „Familia”, președintele de onoare al acestei ediții.

„Nu este puțin lucru să vă avem pentru a zecea oară, un număr rotund, aniversar am putea spune, aici în orașul nostru de pe malurile Crișului Repede. Acest fapt spune despre noi, despre comunitatea orădeană, că suntem încă un oraș în care se citește mult și se citește cu plăcere. Vă găzduim cu mare drag și dorim să știți că orădenii cred încă în carte, în cuvântul scris, că suntem încă nostalgici după mirosul hârtiei și al cărților proaspăt ieșite din tipar. Vă doresc să aveți o ședere plăcută la Oradea, să aveți vânzări bune de carte, dar, mai ales, să ne bucurăm încă o dată împreună, de ceea ce cuvântul scris și gândul așezat pe hârtie poate provoca și poate schimba în bine viețile noastre”, a spus viceprimarul Antonia Nica, în deschiderea evenimentului.

Ediția orădeană din acest an se desfășoară pe o suprafață 800 mp, cea mai mare de până acum, fiind prezente peste 80 de branduri reunite în 47 de standuri, printre care figurează cele mai prestigioase edituri și agenții de difuzare de carte românească și străină. Oferta editorială este completată cu o generoasă selecție de jocuri educative și muzică de calitate.

Ca și la celelalte evenimente ale Caravanei Gaudeamus Radio România organizate în ultimii ani, toate standurile găzduite în Piața Unirii se regăsesc în format virtual pe website-ul www.gaudeamus.ro  .

Cel mai cunoscut și mai îndrăgit eveniment de acest gen din România a ajuns, cu acest prilej, la ediția cu numărul 144. Palmaresul întregului proiect național, derulat neîntrerupt de postul public de radiodifuziune de trei decenii, include, alături de cele 143 de ediții derulate deja în întreaga țară, peste 3.420.000 de vizitatori și aproape 15.800 de evenimente editoriale găzduite de Târgul Gaudeamus Radio România.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Urmărește-ne pe...

- Publicitate -spot_img

Ultimele Știri